The Calling rozpoczęli jako armia dwóch, zespół braci i od początku nigdy nie wątpili że ich muzyka dotrze do szerokiej publiczności. Dzisiaj, dwa lata po ogromnym sukcesie "Camino Palmero", ich debiutanckiego albumu, współpraca pomiędzy Alexem Bandem i Aaronem Kaminem jest nadal tak żywiołowa jak wcześniej. Teraz, ponownie czas na show, ponieważ nadchodzą z "Two", nowym CD zespołu.


Dlaczego "Two"? "Oczywiście dlatego, że to nasza druga płyta" - mówi wokalista i autor tekstów, Alex Band - "a także, aby podkreślić fakt, że w zespole jest nas dwóch i że my piszemy/robimy muzykę." Mógłby dodać także trzeci powód. We wszystkich utworach The Calling odzwierciedla podwójną naturę życia - nadzieję i rozpacz, miłość i stratę, rozsądek i duchowość.


Napisane przez Aarona i Alexa i wyprodukowane przez nich przy współpracy z Markiem Tannerem i Cliffem Magnessem "Two" odkrywa wybitnie zaznaczoną dojrzałośc artystyczną. A niby dlaczego miałoby być inaczej? Duet napisał swój pierwszy album, kiedy byli nastolatkami. Teraz kiedy mają ponad 20 lat, obydwoje doświadczyli dużo z tego, co niesie życie - to co dobre, to co złe i to co szalone - i nowy album zawiera to wszystko.


"Dorośliśmy" - wyjaśnia gitarzysta i autor tekstów, Aaron Kamin. "Udoskonaliliśmy warsztat. Jesteśmy teraz zupełnie inni, ale wyraźnie wspieraliśmy się w procesie tworzenia". Dodając, że do tworzenia "Two" przyjechała legenda przemysłu muzycznego i szef BMG, Clive Davis, by współpracować przy kilku utworach. Wspomina Aaron - "Na początku to było onieśmielające, ponieważ on to ktoś, kogo szanujemy. Clive był bardzo inspirujący, przypomniał nam że muzycznie wszystko jest możliwe i wszystko może się zdarzyć."


Muzyka na "Two" to potwierdza.


Piosenki na płycie to mieszanina wszechstronnej gitary Aarona, akustycznej intymności i wspaniałej wizji pop. Alex Band, jeden z najbardziej wyróżniających się i wyrazistych młodych wokalistów w muzyce, nigdy nie brzmiał lepiej. Chociaż album porusza poważne tematy, ostatecznie jest rockową medytacją o nadziei i miłości, rozpoczynającą się od inspirującego debiutanckiego singla "Our Lives".


Piosenki takie jak "Chasing The Sun", "If Only" i przepełnione erotyzmem "Surrender" oferują ironiczne spojrzenie na miłość, podczas gdy inne, takie jak "Somebody Out There" i "Your Hope" rzucają życie do straty i samotności. Zauważa Alex - "Lubię tworzyć piosenkę trochę zakręconą i realistyczną, ponieważ realne życie nie zawsze niesie szczęśliwe zakończenie." Dla Aarona kluczowym utworem jest "Things Will Go My Way". Mówi gitarzysta - "Ta piosenka znaczy dla mnie najwięcej. Refren jest naprawdę prosty a piosenka jest optymistyczna w swej wymowie".


To samo można by powiedzieć o Alexie i Aaronie, którzy parę lat temu w rodzinnym Los Angeles nawiązali bliską współpracę i przyjaźń. Poznali się gdy Aaron spotykał się z siostrą Alexa. Chociaż romans nie przetrwał, muzyczna więź między Alexem i Aaronem pozostała. Nagrali niezliczoną ilość demo, które potem bezczelnie podrzucali mieszkającemu obok sąsiadowi Ronowi Fair, czołowemu weteranowi A&R. Bedący pod wrażeniem ich potencjału Fair zaangażował ich do RCA Records, ale musieli sporo przejść na początku - ponad 5 lat, co w sumie zmusiło Alexa i Aarona do pracowitego udoskonalania swej sztuki. "Wtedy to był koszmar" - wspomina Alex - "ale teraz nie możemy oprzeć się wrażeniu, że czekanie na nagranie pierwszej płyty miało sens. Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu". Dodaje Aaron - "Ron powiedział nam - ' Nie chcecie zadawać sobie trudu nagrywania płyty i ponieśc porażki. Stwórzcie najbardziej wystrzałową płytę jak potraficie bo możecie mieć tylko jedną szansę' ".


Tą szansą było "Camino Palmero" w 2002r. Zdobycie popularności zajęło kilka miesięcy, ale kiedy to już się stało, Alex i Aaron zostali rzuceni w wir sławy. Hity takie jak "Wherever You Will Go" czy "Adrienne" pchnęły sprzedaż albumu do rezultatu 2,5 mln egz. sprzedaży globalnej, podczas gdy zespół jeździł i koncertował na całym świecie, co wszędzie zaowocowało klubami fanów, od Brazylii po Tajlandię.


Muzyka The Calling została wykorzystana w różnych filmach, takich jak "Coyote Ugly", "Kate and Leopold", "Daredevil", "Sweet Home Alabama" i "Love Actually", by wymienić kilka.


Potem zdobyli nagrodę Best New Act (Najlepsza Nowa Grupa) MTV European Music Awards, a singiel "Adrienne" Best New Rock Song (Najlepsza Nowa Piosenka Rockowa) Teen Choice Awards.


A zeszłego lata Alex miał okazję nagrywać i wykonywać hit #1 "Why Don't You And I" z Carlosem Santaną, podczas gdy Aaron pisał i produkował piosenki ze wspaniałym bluesmanem Johnnym Langiem i innymi artystami oraz napisał muzykę do dwóch krótkich filmów, w tym do "Ghost Of Genius" swojej dziewczyny Shainy Fewell.


Obydwoje zgodnie twierdzą, że po wielu hałaśliwych miesiącach w trasie dobrze było wrócić tam gdzie ich miejsce. "Lecisz nad miastem, ale go nie widzisz, bo jest za bardzo zadymione" - mówi Alex. "Potem mówisz - 'Stare dobre Los Angeles'. Wracasz do czyszczenia kuwety, zmywania naczyń i po prostu żyjesz jak normalny człowiek."


Aaron dodaje - "To wspaniale być w domu, mieć poczucie bezpieczeństwa. Być w tej zrelaksowanej atmosferze, która sprzyja tworzeniu i pisaniu."


To jest dokładnie to co zrobili, wkładając wszystko w stworzenie nowego albumu. "Chcieliśmy nagrać lepszą płytę" - wspomina Alex -"i napisać więcej piosenek. Ostatnią płytę zrobiliśmy pięć lat temu, więc naturalnie nowe piosenki traktują o poważniejszych kwestiach. Wiele zespołów cofa się, a my z całą pewnością nie chcieliśmy tego zrobić."


Aaron dodaje - "Wszyscy w życiu pragniemy tego samego, obawiamy się tego samego. Ten album ma przypominać o wspólnych wszystkim ludziom emocjach, marzeniach i nadziejach."


Bez względu na wszystko, z "Two" The Calling trafiają w sedno.


Oto lista nagród zdobytych przez The Calling:


Teen Choice Awards 2002

Kategoria: Najlepsza Piosenka Rockowa

Data: 4 sierpnia 2002

Miejsce: Los Angeles, Kalifornia, USA


European Music Awards 2002

Kategoria: Najlepszy Nowy Wykonawca

Data: 14 listopada 2002

Miejsce: Barcelona, Hiszpania


Smash Hits Awards 2002

Kategoria: Najlepszy Rock

Data: 24 listopada 2002

Miejsce: Londyn, Wielka Brytania


NRJ Music Awards 2003

Kategoria: Najlepsza Grupa/Duet Zagraniczny

Data: 15 stycznia 2003

Miejsce: Cannes, Francja

dalej